Pekar Dominique Ansel morao je zaštiti ime svog kolaca koji su počeli kopirati širom Amerike. Sve je počelo kada je pekar pokušao krajem napraviti neku novinu i eksperimentirao sa okusima i oblicima. Tako je nastao cronut.
Novost se zahvaljujući velikim dijelom i food-blogerima brzo proširila ulicama New Yorkaa, pekara je imala sve više posla, a ljudi su stajali u redu i do dva sata da bi kupili svoj cronut, jer je pekara pravila samo 300 komada dnevno. Čak su morali uvesti i ograničenja na dva kolača po osobi.
Kolač košta 5 dolara, ali su zabilježeni slučajevi kada su ga pokušali prodavati za 30.
Šta je cronut?
Kolač koji je izazvao histeriju nije ni doughnut ni croissant, ali je spoj obje čuvene poslastice, lisnatog francuskog tijesta i u ulju prženog donut tijesta, kremastog punjenja i slatke glazure.
Sastojci:
- Za tijesto:
- 3/4 šolje (250 ml) toplog mlijeka,
- 1 kašika suhog kvasca,
- 1/3 šolje šećera,
- 2 veća jajeta,
- 1 kašičica vanile,
- 3 i 1/2 šolje višenamjenskog brašna,
- 1 kašičica soli,
- 1 šolja putera (na sobnoj temperaturi)
- 1/2 šolje šećera u prahu,
- 3 kašike javorovog sirupa (ili meda),
- 1 to 2 kašike mlijeka, pavlake ili vode
Za preliv:
Priprema:
U većoj posudi pomiješajte mlijeko i kvasac i sačekajte da nadođe. Dodajte šećer, jaja i vanilu, pa dobro izmiješajte. Dodajte 1 šolju brašna i so, pa postepeno dodajite i nešto više od 2 šolje brašna miješajući tijesto nekoliko minuta, dok ne postane meko i elastično.
Premjestite tijesto u posudu i pokrijte plastičnom folijom, pa stavite u frižider na 30 minuta. U međuvremenu mutite puter i preostalu 1/4 šolje brašna električnim mikserom par minuta dok ne postane mekano.
Kada se tijesto rashladilo stavite ga na sto posut brašnom i izvaljajte oklagijom u pravougaonik 33×46 cm i debljine oko 1 cm ili tanji. Premažite tijesto puterom i presavijte na 3 dijela, jedan preko drugog, tako što lijevu trećinu prebacite preko sredine, pa preko nje ponovo desnu trećinu. Pokrijte plastičnom folijom i ponovo stavite u frižider na 30 minuta.
Kada ga izvadite ponovo ga izvaljajte oklagijom u pravougaonik. Ponovo lijevu trećinu prebacite preko sredine, pa preko nje ponovo desnu trećinu. Razvaljajte tijesto blago ponovo, pa ga vratite u frižider. Ovo ponavljajte još 2 puta da bi ste dobili slojevitost kro-krofne. Znači, sveukupno trebate ponoviti postupak – preklapanje – oklagija – frižider 4 puta.
Kada ste završili sa slojevima ostavite tijesto ponovo u frižider, ali na sat vremena, ili, čak, preko noći.
Nakon toga, vaše tijesto je spremno za pečenje. Izvaljajte ga oklagijom – debljine 3 do 5 cm, pa ga kalupima izrezujte u krofne.
U dubokoj šerpi dobro zagrijte ulje, da bude vrelo (kada kao i obično pravite krofne). Stavljajte krofnice u ulje i pecite sa obje strane dok ne porumene i ne postanu hrskave.
Redajte ih na papir za pečenje ili kuhinjske ubruse. Napravite i preliv – pomiješajte šećer u prahu, med i mlijeko, pa posipajte po krofnama dok su još vruće.
Služite ih tople.
Izvor: Namirnice.ba